Маријано Дијас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маријано
CSKA-RM18 (21) Mariano Díaz Mejía 2018-10-03.jpg
Маријано со Реал Мадрид во 2018
Лични податоци
Полно име Маријано Дијас Мехија
Роден на 1 август 1993 (1993-08-01) (29 г.)
Роден во Премиа де Мар, Шпанија
Висина 1.80 m[1]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид
Број 7
Младинска кариера
2002–2006 Еспањол
2006–2008 Премиа
2008–2009 Санчез Љибре
2009–2011 Бадалона
2011–2012 Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011 Бадалона 3 (0)
2012–2014 Реал Мадрид Ц 46 (18)
2014–2016 Реал Мадрид Б 44 (32)
2016–2017 Реал Мадрид 8 (1)
2017–2018 Лион 37 (18)
2018– Реал Мадрид 5 (0)
Репрезентација
2013 Dominican Republic 1 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17
14, 28 October 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 4 January 2016

Маријано Дијас Мехија (шпански изговор: [maˈɾjano ˈði.az meˈxi.a]; роден на 1 август 1993 година), познат и само како Маријано Дијас или Маријано, е професионален фудбалер, кој моментално настапува за Реал Мадрид.[2] Висок е 182 сантиметри и игра на позицијата напаѓач.[3]

Забележал еден настап за репрезентацијата на нациналниот тим на Доминиканската Република.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.realmadrid.com/en/football/squad/mariano-diaz-mejia-2413.html
  2. „Mariano“. ФК Реал Мадрид, званична презентација (англиски). Посетено на 24 октомври 2018.
  3. „Mariano Diaz“. ФК Олимпик Лион, званична презентација (француски). Архивирано од изворникот на 6 јули 2017. Посетено на 24 октомври 2018.