Кристофер (принц на Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Принц Кристофер
Prince Christopher of Greece.jpg
Династија Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Татко Георги I
Мајка Олга Константиновна
Почивалиште Кралски гробишта, Атина

Принц Кристофер (грчки: Πρίγκιπας Χριστόφορος της Ελλάδας; 10 август 1888 во Павловск - 21 јануари 1940 во Атина) бил четвртиот син на Георги I, крал на Грција, и Големата кнегиња Олга Константиновна.