Олга Константиновна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олга Константиновна
Olga of Greece VI.jpg
Кралица на Грција
27 октомври 1867 – 18 март 1913
Регент на Грција
На престол 17 ноември 1920 – 19 декември 1920
Сопружник George I of Greece
Деца
Константин I
Принц Георги
Принцеза Александра
Принц Никола
Принцеза Марија
Принцеза Олга
Принц Андреј
Принц Кристофер
Династија Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Династија Романови
Татко Константин Николаевич
Мајка Александра фон Сакс-Алтенбург
Почивалиште 17 ноември 1936
Кралски гробишта, Грција

Олга Константиновна (3 септември 1851 - 18 јуни 1926) била Голема руска кнегиња како внука на рускиот император Николај I. Таа била и прва кралица на Грција, сопруга на грчкиот крал Георги I. Таа била ќерка на големиот кнез Константин Николаевич и прицеза Александра фон Сакс-Алтенбург. Од бракот со грчкиот крал, тие имале осум деца: