Николај I (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Николај I)
Прејди на: содржини, барај
Franz Krüger - Portrait of Emperor Nicholas I - WGA12289.jpg
Роден 6 јули 1796
Гатчина, Руска империја
Починал 2 март 1855
Санкт Петербург, Русија

Николај I Павловиќ (руски: Николай I Павлович) бил император на Русија и кнез на Финска во периодот од 1825 до 1855 и цар на Полска од 1825 до 1831 година. Тој е син на Павле I и го наследил својот поголем брат Александар I.


Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg