Прејди на содржината

Фјодор I (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Фјодор I)
Фјодор I
Цар на цела Русија
На престол18 март 1584 - 7 јануари 1598
ПретходникИван IV
НаследникБорис Годунов
Жена
ДецаТеодосија Фјодоровна
ДинастијаРјурик
ТаткоИван IV
МајкаАнастасија од Русија

Фјодор I Иванович (руски:Фёдор I Иванович) (роден на 11 мај 1557 во Москва - починал на 7 јануари 1598 во Москва) бил последниот „цар на цела Русија“ од династијата Рјурик (1584-1598). Тој бил син на Иван IV Грозни и Анастасија Романовна. Тој бил крунисан за цар и автократ на цела Русија на 11 мај 1584 во успенската катедрала во Москва.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин