Михаил Романов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Михаил Романов
Цар на цела Русија
[[File:Tsar Mikhail I -cropped.JPG|frameless|alt=]]
Владеење 21 февруари 1613 - 14 јули 1645
Звања 1613-1645
Претходник Време на неволји (Владислав IV)
Наследник Алексеј I
Сопруги Марија Владимировна Долгорукова
Евдокија Стрешнева
Татко Фјодор Романов
Мајка Ксенија Шестова

Михаил Фјодорович Романов (руски:Михаи́л Фёдорович Рома́нов) (роден на 12 јули 1596 во Москва - починал на 14 јули 1645 во Москва) бил првиот руски цар од династијата Романови. Тој бил син на Фјодор Никитич Романов, кој подоцна станал патријарх на Москва и бил познат под името Филарет и Ксенија Шестова, подоцна позната како „големата калуѓерка“ Марта. Неговото владеење го означило крајот на времето на неволји.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg