Михаил Романов

Од Википедија — слободната енциклопедија


Михаил Романов
Цар на цела Русија
Tsar Mikhail I -cropped.JPG
На престол21 февруари 1613 - 14 јули 1645
ПретходникВреме на неволји (Владислав IV)
НаследникАлексеј I
Жени
ТаткоФјодор Романов
МајкаКсенија Шестова

Михаил Фјодорович Романов (руски:Михаи́л Фёдорович Рома́нов) (роден на 12 јули 1596 во Москва - починал на 14 јули 1645 во Москва) бил првиот руски цар од династијата Романови. Тој бил син на Фјодор Никитич Романов, кој подоцна станал патријарх на Москва и бил познат под името Филарет и Ксенија Шестова, подоцна позната како „големата калуѓерка“ Марта. Неговото владеење го означило крајот на времето на неволји.

Деца[уреди | уреди извор]

Од неговиот брак со Евдокија Стрешнева, Михаил имал 10 деца:

Име Роден Починал
Царевна Ирина 22 април 1627 8 април 1679
Царевна Пелагија 17 август 1628 25 јануари 1629
Цар Алексеј I 19 март 1629 29 јануари 1676
Царевна Ана 14 јули 1630 27 октомври 1692
Царевна Марта 19 август 1631 21 септември 1632
Царевич Иван 2 јуни 1633 10 јануари 1639
Царевна Софија 30 септември 1634 23 јуни 1636
Царевна Татјана 5 јануари 1636 24 август 1706
Царевна Евдокија 10 февруари 1637 10 февруари 1637
Царевич Василиј 14 март 1639 25 март 1639
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg