Алексеј I Романов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алексеј I
Цар на цела Русија
Владеење 14 јули 1645 - 29 јануари 1676
Звања 1645-1676
Претходник Михаил
Наследник Фјодор III
Сопруги Марија Милославскаја
Наталија Наришкина
Деца Дмитриј Алексеевич
Евдокија Алексеевна
Марта Алексеевна
Алексеј Алексеевич
Ана Алексеевна
Софија Алексеевна
Екатерина Алексеевна
Марија Алексеевна
Фјодор III
Теодосија Алексеевна
Симеон Алексеевич
Иван V
Евдокија Алексеевна
Петар I
Наталија АЛексеевна
Фјодора Алексеевна
Татко Михаил Романов
Мајка Евдокија Стрешнева

Алексеј Михајлович Романов (руски:Алексей Михайлович) (роден на 19 март 1629 во Москва - починал на 29 јануари 1676 во Москва) бил цар на Русија во средината на 17. век. По неговата смрт во 1676, Руското царство се простирало на површина од околу 8 милиони квадратни километри.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg