Фјодор III (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фјодор III
Цар на цела Русија
[[File:Feodor III of Russia.jpg|frameless|alt=]]
Владеење 29 јануари 1676 - 7 мај 1682
Звања 1676-1682
Претходник Алексеј I
Наследник Петар I и Иван IV
Сопруги Агафја Симеоновна Грушевска
Марта Матвеевна Апраксина
Татко Алексеј I
Мајка Марија Милославскаја

Фјодор III Алексеевич (руски: Фёдор III Алексеевич) (роден на 9 јуни 1661 во Москва - починал на 7 мај 1682 во Москва) бил цар на Русија од 1676 до 1682.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg