Иван II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван II Московски
Ivan2.jpg
Голем кнез на Москва
На престол 27 април 1353 – 13 ноември 1359
Претходник Симеон I
Наследник Дмитриј I
Consort Федосија
Александра Ивановна
Деца
Дмитриј I
Љуба Ивановна
Иван Иванович
Марија Ивановна
Династија Рурик
Татко Иван I
Мајка Елена
Роден(а) 30 март 1326(1326-03-30)
Москва, Големо московско кнежевство
Починал(а) 13 ноември 1359(1359-11-13) (возр. 33)
Москва, Големо московско кнежевство
Почивалиште Архангелска катедрала
Вероисповед православие

Иван II Иванович Убавиот (руски Иван II Иванович Красный) бил кнез на Големото московско кнежевство и голем кнез на Владимир-Суздалското кнежевство во периодот од 1353 до 1359 година.

Иван Иванович е вториот син на големиот кнез Иван Калита и го наследил поголемиот си брат Симеон Гордиот, кој како кнез починал од црната смрт заедно со своите синови, на тој начин неоставајќи никакви наследници. Пред да стане кнез, тој раководел со градовите Руза и Звенигород. Тој успеал да ги одржи и зачува блиските односи на кнежевството со Златната орда, но не успеал да ја зголеми територијата на кнежевството.

Во ова време сѐ уште се водела битка околку доминацијата на Московското Кнежевство над останатите кнежевство во денешна североисточна Русија. На Иван II од голема корист и помош му биле московските бојари и свештенството.

Од втората сопруга Александра Ивановна Велеминова, ќерка на тогашниот градоначалник на Москва, Иван Иванович имал неколку деца, од кој еден и и неговиот наследник Дмитриј Донски.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg