Архангељска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Архангелска катедрала)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Архангелска катедрала
Архангельский собор
Arhangelsky sobor (Kreml).JPG
Основни податоци
МестоМосква, Русија
Припадностправославие
ЕпархијаМосковски Кремљ
Осветен1508
ВодствоРуска Православна црква
Архитектонски опис
Архитект(и)Алевиз Фријазин Нови
Архитектонски стилруска архитектура

Архангелската катедрала (руски: Архангельский собор) е катедрала која се наоѓа во Московскиот Кремљ во Русија. Христијанскиот храм бил изграден во периодот од 1505 до 1508 година. Како главен архитект на проектот бил избра италијанецот Алевиз Фријазин Нови.[1]

Катедралата била изградена на местото на друг христијански објект, кој датирал од 1333 година. Црквата содржи фрески кои датираат од 16 век и 17 век. Дел од овие икони се насликани од страна на Јаков Казански, Јосиф Владимиров во периодот од 1652-1666 година. Ѕидовите во катедралата биле под големо влијание на италијанската ренесанса.

Во овој храм биле погребени неколку руски цареви и кнезови, до 17 век. Овде биле погребени Иван I Московски, Дмитриј Донски, Иван III Василевич, Иван Грозни, Петар II Руски итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 55°45′01″N 37°37′04″E / 55.75028° СГШ; 37.61778° ИГД / 55.75028; 37.61778