Александрова градина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александрова градина
Александровский сад
Alexander Garden Gates.JPG
Општи податоци
ГрадМосква
ЗемјаРусија

Александровата градина (руски: Александровский сад) е поранешен парк кој се наоѓал во Московскиот кремљ во Русија. Овој парк бил еден од првите јавни паркови во Русија. Денеска, на негово место се наоѓа споменикот на незнајниот војник.