Прејди на содржината

Средна арсенална кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средна арсенална кула
Средняя башня
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1493

Средната кула (руски:Средняя башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија, по должината на Александровата градина.

Кулата била изградена во 1493 - 1495 година од страна на италијанскиот архитект Пјетро Антонио Солари[1].

Наводи[уреди | уреди извор]