Аголна арсенална кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аголна арсенална кула
Угловая башня
Податотека:Uglovaya Arsenalnaya bashnya.jpg
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1492

Аголната арсенална кула (руски: Угловая башня, Боровицкая башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Оваа кула во текот низ историјата била една од најважните при одбрана на градот. Кулата била изградена во 1492 година од страна на италијанскиот архитект Пјетро Антонио Солари[1]. Во кулата имало ископано бунар, кој служел во случај на опсада на тврдината. Денеска, кулата е висока 60 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]