Црква Свети Василиј (Москва)

Координати: 55°45′9″N 37°37′23″E / 55.75250° СГШ; 37.62306° ИГД / 55.75250; 37.62306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Василиј
Собор Покрова Пресвятой Богородицы, что на Рву
Црквата Свети Василиј во Москва
Основни податоци
МестоЦрвен плоштад, Москва, Русија
Координати55°45′9″N 37°37′23″E / 55.75250° СГШ; 37.62306° ИГД / 55.75250; 37.62306
ПрипадностРуска православна црква
Осветен[1]
Духовно-организациски статусДржавен историски музеј со повремени црковни служби од 1991 година
Статусактивна
Културнонаследствен статус1990
Мреж. местоКатедралата Св. Василиј
Државен историски музеј
Архитектонски опис
Архитект(и)Барма и Постник Јаковлев[2]
Архитектонски типцрква
Поставен темел1555 (1555)
Особености
Висина (најг.)47.5 метарs (156 ст)[3]
Куполи9
Кули2
Службен назив: Kremlin and Red Square, Moscow
ТипКултурно
Условиi, ii, iv, vi
Прогласен1990[4]
Број545
State PartyРусија
RegionЕвропа
Session14

Покровска катедрала (руски: Собор Покрова) или попросто Катедралата Покровскиј, попозната како Катедралата на Св. Василиј Блажениот (руски: Собор Василия Блаженного) или Катедрала Св. Василиј е црква со повеќе конусни покриви карактеристични за руската црковна архитектура која што се наоѓа на Црвениот плоштад во Москва и се смета за симбол на уникатната позиција на Русија помеѓу Европа и Азија.

Изградбата на црквата започнала во времето на Иван IV (познат и како Иван Грозни), во чест за освојувањето на Казанскиот хаганат[5][6]. Изградбата започнала во 1555 година, а истата завршила во 1561 година.[7] Таа била највисоката градба во Москва, сè до 1600 кога била изградена кулата на Иван Грозни[8]. Во 1588 година била изградена на нејзината источна страна капела. Во дворот на комплексот се наоѓа бронзена статуа на Димитриј Пожарски и Кузма Мињин, кои ја обединиле својата армија во времето на полските походи кон Русија во т.н. Време на неволи. Во почетокот статуата била поставена на Црвениот плоштад, но советската влада ја тргнала од таму поради одржување на парадите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popova, Natalia (12 July 2011). „St. Basil's: No Need to Invent Mysteries“. Moscow, Russia: Ria Novosti. Архивирано од изворникот 2011-07-12. Посетено на 12 July 2011.
  2. „List of federally protected landmarks“. Ministry of Culture. 1 June 2009. Архивирано од изворникот на 2011-07-27. Посетено на 28 September 2009.
  3. „Cathedral of the Protecting Veil of the Mother of God“. www.SaintBasil.ru. Архивирано од изворникот на 2013-08-31. Посетено на 8 August 2013.
  4. „Kremlin and Red Square, Moscow“. Whc.unesco.org. Посетено на 12 July 2011.
  5. Brunov, p. 27
  6. Kudryavtsev, p. 11
  7. „Покровский собор — Энциклопедия «Москва» 1980“. mos80.com. Посетено на 2022-01-30.
  8. Brunov, p. 39

Користена литература[уреди | уреди извор]