Благовештенска кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Благовештенска кула
Благовещенская башня
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1487-1488

Благовештенската кула (руски:Благовещенская башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија. Кулата поточно се наоѓа помеѓу Водоснабдителната кула и Тајната кула, по должината на реката Москва. Нејзиното име произлегува од христијанската икона "Благовештение".

Најверојатно кулата била изградена во периодот од 1487-1488 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]