Командантска кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Командантска кула
Комендантская башня
Moscow 05-2012 Kremlin 07.jpg
Општи податоци
Град Црвен Плоштад, Москва
Земја Русија
Почната 1495

Командантската кула (руски:Комендантская башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Кулата се наоѓа на северозападната страна од ѕидините, по должината на Александровата градина. Кулата била изградена во текот на 1495 година, од страна на италијанскиот архитект Алевиз Фријазино.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]