Забавен дворец (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забавна палата
Потешный дворец
Карта
Општи податоци
ГрадМосковски кремљ, Москва
ЗемјаРусија
Почната1652

Забавниот дворец (руски: Потешный дворец) е објект кој се наоѓа во Московскиот кремљ, помеѓу Управителната кула и Троицка кула.

Оваа зграда била изградена во 1652 година, а била во сопственост на Иљја Данилович Милославски[1] , кој бил татко на Марија Милославскаја, сопруга на Алексеј I Руски. По неговата смрт во 1669, објектот преминал во сопственост на државата. Во следните години, тој се користел како театар, исклучиво за царските потреби. Од 1679, кога се населиле членовите на кралското семејство, палатата била проширена и делумно изградена. Во времето на Петар Велики, во зградата се наоѓала канцеларијата на московскиот началник.

Палатата за последен пат била обновена во 2002-2004 година.

Наводи[уреди | уреди извор]