Прејди на содржината

Николска кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николска кула
Никольская башня
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1491
Проектирање и изградба
АрхитектПјетро Антонио Солари

Николската кула (руски:Никольская башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Кулата била изградена во 1491 година[1], од страна на италијанскиот архитект Пјетро Антонио Солари. Кулата е посветена на Свети Никола.

Во времето на Советскиот Сојуз, на нејзиниот врв била ставена комунистичка ѕвезда. Така, нејзината висина од 67,1 метри, денеска заедно со ѕвездата изнесува 70,4 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]