Сенаторска кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сенаторска кула
Сенатская башня
Moscow kremlin senate mausloleum.jpg
Поглед кон кулата
Општи податоци
Град Црвен Плоштад, Москва
Земја Русија
Почната 1491

Сенаторската кула (руски:Сенатская башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Кулата била изградена во 1491 година[1] од страна на италијанскиот архитект Пјетро Антонио Солари. Името кулата го добила според изградбата на Сенаторскиот дворец во 1787 година. Пред ова, кулата немала некое посебно име. Пред кулата се наоѓа Мавзолејот на Ленин.

Кулата е висока 34 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]