Царска кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Царска кула
Царская башня
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1680

Царската кула (руски:Царская башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Оваа е најмалата и најмладата кула која била изградена во 1680 година[1]. Според некои, оваа градба не претставува кула, туку само камел темелник. Името на кулата доаѓа од една легенда според која, кога императорот Иван Грозни сакал да ја гледа церемонијата на Црвениот плоштад, тој се качувал под куполата на оваа кула. Па според ова, таа била наречена Царска кула.

Кулата е висока 16 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]