Царска кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Царска кула
Царская башня
Moscow 05-2012 Kremlin 12.jpg
Поглед кон кулата
Општи податоци
Град Црвен Плоштад, Москва
Земја Русија
Почната 1680

Царската кула (руски:Царская башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Оваа е најмалата и најмладата кула која била изградена во 1680 година[1]. Според некои, оваа градба не претставува кула, туку само камел темелник. Името на кулата доаѓа од една легенда според која, кога императорот Иван Грозни сакал да ја гледа церемонијата на Црвениот плоштад, тој се качувал под куполата на оваа кула. Па според ова, таа била наречена Царска кула.

Кулата е висока 16 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]