Прејди на содржината

Теремска палата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теремска палата
Теремной дворец
Карта
Општи податоци
ГрадМосковски кремљ, Москва
ЗемјаРусија
Почната1635-1636

Теремската палата (руски: Теремной дворец) е палата која се наоѓа во Московскиот кремљ, Русија. Оваа палата била користена како главна резиденција на рускитер императори во текот на 17 век. Неговото име е изведено од грчкиот збор τερεμνον (т.е. "живеалиште"). Во моментот, палатата не е достапна за јавноста.

Оваа градба била изградена во периодот од 1635-1636 година, по наредба на рускиот император Михаил Романов [1]. Денеска, оваа палата служи како официјална резиденција на претседателот на Русија.

Наводи[уреди | уреди извор]