Камбанарија на Иван Велики

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камбанарија на Иван Велики
Колокольня Ивана Великого
Clocher d'Ivan le Grand.jpg
Основни податоци
Место Москва, Русија
Припадност Православие
Епархија Московски Кремљ
Осветен 1508
Водство Руска Православна црква
Архитектонски опис
Архитект(и) Бон Фријазин
Архитектонски стил Руска архитектура
Особености
Висина (најг.) 81 метар

Камбанаријата посветена на Иван Велики (руски: Колокольня Ивана Великого) е највисоката градба која се наоѓа во Московскиот Кемљ во Русија. Нејзината висина изнесува 81 метар, или 266 стапки[1].

Во 1329 година на местото на денешната црква била изградена црква која била посветена на Свети Јован Лествичник. Денешниот објект бил изграден по смртта на Иван III Василевич во 1505 година. Тогаш, неговиот син Василиј III Московски наредил да се изгради нова кула, која ќе биде посветена на својот татко. Во периодот од 1505-1508 година била изградена новата кула, каде била сместена и камбанаријата. Како главен архитект бил избран италијанецот Бон Фријазин.

Долги години, оваа црква била највисоката во градот Москва, сè до изградбата на црквата Исус Христос Спасителот. Освен ова, во текот на времето по нејзната изградба било забрането да се изгради повисока градба од црквата.

Наводи[уреди | уреди извор]