Оклопна кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оклопна кула
Оружейная башня
Moscow 05-2012 Kremlin 03.jpg
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1493

Оклопната кула (руски:Оружейная башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Оваа кула се наоѓа помеѓу Боровитската кула и Управителната кула, по должината на Александровата градина. Кулата була изградена во периодот од 1493-1495 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]