Прејди на содржината

Чудов манастир

Координати: 55°45′8″N 37°37′8″E / 55.75222° СГШ; 37.61889° ИГД / 55.75222; 37.61889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чудов манастир
Чудов монастырь
Основни податоци
МестоМосква, Русија
Припадностправославие
ЕпархијаМосковски кремљ
ВодствоРуска Православна црква
Архитектонски опис
Архитектонски стилРуска архитектура

Чудовиот манастир (руски: Чудов монастырь), познат и посветен на Архангел Михаил, е поранешен верски објект кој се наоѓал во Московскиот кремљ во Русија. Манастирот бил основан во 1358 година, од страна на Митрополитот Алексеј Московски. Целосната изградба на манастирот била завршена во 1365 година. Во текот на својата историја, манастирот на неколкупати бил оштетуван и повторно реновиран.

Чудовиот манастир бил разрушен во 1929 година, заедно со уште неколку градби како Манастирот на Вознесението, со цел да се отвори простор за изградба на Воена школа на Централниот извршен комитет.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

55°45′8″N 37°37′8″E / 55.75222° СГШ; 37.61889° ИГД / 55.75222; 37.61889