Чудов манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чудов манастир
Чудов монастырь
Coronation chudov.jpg
Основни податоци
Место Москва, Русија
Припадност Православие
District Московски кремљ
Водство Руска Православна црква
Архитектонски опис
Архитектонски стил Руска архитектура

Чудовиот манастир (руски: Чудов монастырь), познат и посветен на Архангел Михаил, е поранешен верски објект кој се наоѓал во Московскиот кремљ во Русија. Манастирот бил основан во 1358 година, од страна на Митрополитот Алексеј Московски. Целосната изградба на манастирот била завршена во 1365 година. Во текот на својата историја, манастирот на неколку пати бил оштетуван и повторно реновиран.

Чудовиот манастир бил разрушен во 1929 година, заедно со уште неколку градби како Манастирот на Вознесението, со цел да се отвори простор за изградба на Воена школа на Централниот извршен комитет. [1].

Наводи[уреди | уреди извор]