Голем Кремљски дворец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голем Кремљски дворец
Большой Кремлёвский дворец
Grand Kremlin Palace, Moscow.jpg
Голем Кремљски дворец
Moscow Kremlin map - Grand Kremlin Palace.png
Местоположба на дворецот во Москва
Други називиГолем Кремљски дворец
Општи податоци
Координати55°45′0″N 37°36′57″E / 55.75000° СГШ; 37.61583° ИГД / 55.75000; 37.61583
Сегашни станариПретседател на Русија
Почната1837
Завршена1849
СопственикВлада на Русија
Проектирање и изградба
АрхитектКонстантин Тон
Големиот Кремљски дворец по ппознат по своите раскошни ентериери

Големиот Кремљски дворец (руски: Большой Кремлевский дворец), е изграден во периодот од 1837 до 1851 год. во Москва, Русија, на местото на поседот на великите кнезови, основани во XIV век на Боровицскиот Рид[1]. Конструирана е од тим архитекти под водство на Константин Тон со намета да се потенцира величината на руската аристократија. Тон бил и архитектот на Арсеналот и црквата на Исус Христос Спасителот.

Големиот Кремљски дворец порано била московската резиденција на царот. При изградбата морал да се сруши постојниот барокен дворец на местото, конструиран од Растрели, како и црквата Св. Јован Крстител, конструирана по нацрт на Алевиз Новиот на местото на најпрвата црква во Москва.

Тоновиот дворец е долг 125 м, а висок 47 м, со вкупна квадратура од 25,000 [[м2]]. Во ова спаѓа и постариот Теремски дворец, девет цркви од XIV, XVI и XVIII век, Светиот вестибил и преку 700 соби. По план зградите во комплексот обликуваат квадрат со внатрешен двор. Главната зграда изгледа како да има три ката, но всушност има два - горниот кат има два реда прозорци. Западната зграда од дворецот има државни приемни сали и приватни одаи за царското семејство (слика) Архивирано 4 март 2016 г..

Петте приемни сали (Георгиевска, Владимирска, Александрвоска, Андреевска и Екатеринска) се именувани по ордени на Руското царство: Георгиев, Владимиров, Александров, Андреев и Катеринин. Георгиевската сала (слика Архивирано 27 септември 2007 г.) денес се користи за државни и дипломатски приеми како и официјални церемонии. Во оваа сала се потпишуваат меѓународни договори (слика Архивирано 27 септември 2007 г.). Исто така таа води до Избршушената палата, Златната одаја на царицата, Теремскиот дворец, Зимскиот дворец, и Државниот Кремљски дворец. Александровската (слика Архивирано 27 септември 2007 г.) и Андреевската сала (слика Архивирано 27 септември 2007 г.) во советско време биле споени за состаници и конференции на Врховниот Совет на СССР; во 1990-тите биле раскошно реставрирани според Тоновите дизајни.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]