Верхоспаска црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Верхоспаска црква
Верхоспасский собор
Основни податоци
МестоМосква, Русија
Припадностправославие
ЕпархијаМосковски Кремљ
ВодствоРуска Православна црква
Архитектонски опис
Архитектонски стилРуска архитектура

Верхоспаската црква (руски: Верхоспасский собор) е црква која се наоѓа кај Теремската палата во Московскиот кремљ во Русија.