Верхоспаска црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Верхоспаска црква
Верхоспасский собор
Kremlin Palais des Terems.jpg
Основни податоци
МестоМосква, Русија
Припадностправославие
ЕпархијаМосковски Кремљ
ВодствоРуска Православна црква
Архитектонски опис
Архитектонски стилРуска архитектура

Верхоспаската црква (руски: Верхоспасский собор) е црква која се наоѓа кај Теремската палата во Московскиот кремљ во Русија.