Златна царска палата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златна царска палата
Золотая царицына палата
Карта
Општи податоци
ГрадМосковски кремљ, Москва
ЗемјаРусија

Златната царска палата (руски: Золотая царицына палата) е палата која се наоѓа во Московскиот кремљ, во Русија.

Според документите, оваа палата е посветена на сопругата на Фјодор I Руски, Ирина Годунова[1] . Фасадата од градбата гледаат кон Катедралниот плоштад. Неговите прозорци се вдахновение од ренесансна архитектура. Палатата служела за прием на гости од страна на руската царица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „www.travel.webshots.com“. Архивирано од изворникот на 2011-09-25. Посетено на 2010-10-11.