Троицка кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Троицка кула
Троицкая башня
Moscow 05-2012 Kremlin 09.jpg
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1492

Троицка кула (руски:Троицкая башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Кулата била изградена во 1495-1499 година од страна на италијанскиот архитект Алевиз Фријазин[1]. Името на кулата е посветено на Света Троица, кое име го добила во 1658 година, по налог на царот Алексеј. Во текот на својата историја, кулата служела како азтвор, од од 1585 до 1812 година, на неа имало прикачено часовник.

Висината на кулата изнесува 80 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]