14. корпус во Кремљ

Од Википедија — слободната енциклопедија
14-ти корпус во Кремљ
Карта
Општи податоци
ГрадМосковски кремљ, Москва
ЗемјаРусија
Проектирање и изградба
АрхитектИван Рерберг

14. административен корпус е објект кој се наоѓа меѓу Фроловската кула и Кремљскиот сенат. Зградата била изградена во периодот од 1932-1934 година, на темелите од Чудовиот манастир и Манастирот на вознесението. Гклавен архитект на објектот бил Иван Рерберг.

Во почетокот, во оваа зграда било сместено воено училиште на Црвената армија, а во 1935 година истото било пшрефрлено во Лефортово. Во 1938 година, во зградата се преместил секретаријатот на Президиумот на Врховниот Совет на СССР. Денеска, градбата претставува управна зграда.

Наводи[уреди | уреди извор]