Царски топ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
TheTsarCannonJuly2004.jpg
Car top.JPG

Царскиот топ (руски: Царь-пушка) претставува средновековно артилериско оружје, ремек дело на руската артилерија, кој датира од 1586 година. Главен мајстор за изработка на бронзениот топ бил Андреј Чохов, и истиот бил изработен во времето на Фјодор I. Топот никогаш не служел за она за кое бил изработен.

Должината на топот е 5,34 m,[1] со пречник од 1200 mm[1] , калибар 890 mm[1], тежина — 40 t[2]. Секое негово ѓуле тежи 1965 kg. Топот е вклучен во Генисовата книга на рекорди како најголем на светот.[3]

Во текот на својата историја, топот во текот на 18 век бил преместен во Московскиот кремљ. Денеска тој се наоѓа во близината на Царската камбанерија. За последен пат бил реновиран во 1980 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Portnov 1990, p. 19
  2. Portnov 1990, p. 20
  3. Super-weapons in the history of mankind (руски)