Кутафска кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Предмостна кула (Москва))
Предмостна кула
Кутафья башня
Карта
Општи податоци
ГрадМосква
ЗемјаРусија
Почната1516

Предмостната кула (руски:Кутафья башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, во Москва, Русија.

Кулата била изградена во 1516 година, под раководство на италијанскиот архитект Алевиз Фријазин[1].. Кулата била изградена за заштита на градот од надворешни напади. Таа имала стратегиско значење при определена опсада на градот.

Кулата е висока 13.5 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]