Втора Безимена кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора Безимена кула
Вторая Безымянная башня
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1480

Втората Безимена кула (руски:Вторая Безымянная башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија. Кулата се наоѓа по должината на реката Москва, а на нејзината источна страна се наоѓа Првата Безимена кула.

Кулата била изградена во 1480-тите години[1], а во текот на 1680 година реновирена. Како и другите кули, така и оваа, во 1771 година била затворена за време на реставрацијата на Големиот Кремљски дворец.

Висината на кулата е 30,2 метра.

Наводи[уреди | уреди извор]