Петрова кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрова кула
Петровская башня
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1480

Петровата кула (руски:Петровская башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Кулата била изградена во 1480-тите години[1]. Во 1770 година кулата била затворена, поради реставрацијата на Големиот Кремљски дворец. Во 1812 година, кулата била целосно разрушена, по повлекувањето на француските војски од градот. Во периодот од 1816-1835 година, таа била обновена, а како главен архитект би избран Јосип Бове.

Нејзината висина изнесува 27,15 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]