Беклемишева кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беклемишева кула
Беклемишевская башня
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1487

Беклемишевата кула (руски:Беклемишевская башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија. Името на кулата потекнува од Иван Беклемишев, руски дипломат од времето на Иван III Василевич.

Кулата била изградена во 1487 година[1]. Во текот на својата историја, таа имала повеќе намени. Најпрвин била изградена за заштита и одбрана на градот. Во 1707 година кулата одиграла голема улога во војната против Швеѓаните. Во текот на 1917 година, при зазимањето на власта во земјата од страна на Болшевиците, кулата била оштетена. По крајот на револуцијата, таа во 1920 година била повторно обновена. Како главен архитект бил избран И. Рилски.

Наводи[уреди | уреди извор]