Прва Безимена кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва Безимена кула
Первая Безымянная башня`
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1480

Првата Безимена кула (руски:Боровицкая башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Оваа кула е единствената од сите кули која била градена неколкупати. За првпат таа била изградена во 1480-тите години[1]. Во 1547 година, кулата паднала за време на пожарот во Москва. Во текот на 16 век, кулата била повторно изградена. Во 1770 година кулата била затворена, поради реставрацијата на Големиот Кремљски дворец. Во 1812 година, кулата била целосно разрушена, по повлекувањето на француските војски од градот. Во периодот од 1816 до 1835 година, таа била обновена, а како главен архитект бил избран Осип Бове.

Наводи[уреди | уреди извор]