Могила на непознатиот војник (Москва)

Координати: 55°45′17″N 37°36′58″E / 55.75472° СГШ; 37.61611° ИГД / 55.75472; 37.61611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Претседателот на државата Димитриј Медведев го пали Вечниот оган по реконструкцијата, 2010 г.

Могилата на непознатиот војник (рус. Могила Неизвестного Солдата) е воен споменик посветен на паднатите советски војници во Големата татковинска војна (1941-1945). Сместен е крај ѕидините на Кремљ во Александровската градина во Москва.

Паднатите борци во Битката за Москва (1941 г.) најпрвин биле закопани во масовна гробница на 41-виот километар од Ленинградскиот автопат, но во декември 1966 година биле преместени под Кремљскиот ѕид, по повод 25-годишнината од битката. Могилата била отворена на 8 мај 1967 година. Факелот со кој е запален Вечниот оган е пренесен од ленинградскиот вечен оган на Марсовото поле.

Проектанти на могилата се архитектите Д. И. Бурдин, В. А. Климов и Ј. Р. Рабаев и вајарот Н. В. Томски. Во средината стои платформа од плочи од измазнет црвен гранит. Самата надгробна плоча, вградена во 1975, е украсена со бронзена склуптура на ловорово гранче и шлем врз бајрак.

Пред надгробната плоча, во квадратна вдлабнатина стои петокрака, од која гори Вечниот оган на славата. Пламенот го осветлува натписот: „Твоето име е незнајно, подвигот твој е бесмртен“ (Имя твоё неизвестно, подвиг твой бессмертен).

Лево од могилата стои гранитен ѕид со вградена камена плоча со натпис „1941 - За оние што паднаа за татковината - 1945“. Десно од могилата има гранитна алеја со плочи од порфир во кои се содржи почва од градовите-херои на војната: Ленинград, Киев, Сталинград, Одеса, Севастопол, Минск, Керч, Новоросијск, Тула и Брест. Сè до 2004 г. натписот на Сталинград гласел „Волгоград[1]

Во 1997 г. со федерален закон на могилата ѝ е вратена Почесната стража (која претходно го чувала Лениновиот мавзолеј).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Распоред на Претседателот на Руската Федерација Архивирано на 1 ноември 2011 г. од 19 јули 2004 г. бр. 320-рп (руски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

55°45′17″N 37°36′58″E / 55.75472° СГШ; 37.61611° ИГД / 55.75472; 37.61611