Ивановски плоштад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ивановски плоштад
Ивановская площадь
Ivanovskaya Square.jpg
Поглед кон денешниот плоштад
Општи податоци
Град Москва
Земја Русија

Ивановскиот плоштад (руски: Ивановская площадь) е плоштад кој се наоѓа во Московскиот кремљ во Русија. Овој плоштад е најголемиот во кремљ, кој е посветен на Иван Велики. На овој плоштад се наоѓа истоимената катедрала.

Во текот на својата историја, на овој плоштад се наоѓале неколку владини тела. Но, по заземањето на власта од страна на комунистите, плоштадот бил значително проширен, особено кога биле разрушени неколку објекти во 1930-тите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]