Ивановски плоштад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивановски плоштад
Ивановская площадь
Ivanovskaya Square.jpg
Поглед кон денешниот плоштад
Општи податоци
ГрадМосква
ЗемјаРусија

Ивановскиот плоштад (руски: Ивановская площадь) е плоштад кој се наоѓа во Московскиот кремљ во Русија. Овој плоштад е најголемиот во кремљ, кој е посветен на Иван Велики. На овој плоштад се наоѓа истоимената катедрала.

Во текот на својата историја, на овој плоштад се наоѓале неколку владини тела. Но, по заземањето на власта од страна на комунистите, плоштадот бил значително проширен, особено кога биле разрушени неколку објекти во 1930-тите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-01-22. Посетено на 2010-10-29.

Галерија[уреди | уреди извор]

Координати: 55°45′06″ N; 37°37′08″ E / 55.751638898889° СГШ; 37.618805565556° ИГД / 55.751638898889; 37.618805565556