Набатна кула (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Набатниска кула
Набатная башня
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1495

Набатната кула (руски:Набатная башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија, во близина на црквата Свети Василиј.

Кулата била изградена во 1495 години[1]. Нејзината висина изнесува 38 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]