Василиј III

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Василиј III Московски)
Прејди на: содржини, барај
Василиј III
Кнез на Москва
[[File:Vasilii III.jpg|frameless|alt=]]
Владеење 25 март 1479 - 3 декември 1533
Звања 1505-1533
Претходник Иван III
Наследник Иван IV
Сопруга Соломонија Сабурова
Елена Глинскаја
Деца Иван Василевич
Јури Василевич
Татко Иван III

Василиј III (руски:Василий II Васильевич Тёмный) (роден на 25 март 1479 во Москва - починал на 3 декември 1533 во Москва) бил кнез на Московското кнежество од 1505 до 1533. Тој имал 3 браќа: Јури (роден во 1480), Симеон (роден во 1487) и Андреј (роден во 1490), како и 5 сестри: Елена (родена и починала во 1474),Теодосија (родена и починала во 1475), уште една Елена (родена во 1476), уште една Теодосија (родена во 1485) и Евдокија (родена во 1492).

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg