Руска православна црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руска православна црква
Русская Православная Церковь
Trinity view.jpg

Основач Апостол Андреј, Владимир Велики
Независност 1448
Признавање како посебна патријаршија во 1589 од страна на Цариград
Поглавар Кирик I Московски
Седиште Москва, Русија
Територија Руска Федерација
Власт  Русија
 Украина
 Белорусија
 Молдавија
 Казахстан
 Киргистан
 Узбекистан
 Туркменистан
 Таџикистан
 Азербејџан
 Литванија
 Латвија
 Естонија
Израел Израел
Јазик Црковнословенски јазик
Верници 100,000,000>140,000,000 in Russia [1]
(Estimates of active members range from 21,000,000 to 28,000,000.)[2]
90,000,000+ world wide[3]
Портал Црква на Русија

Russian Orthodox Church Outside Russia

Руска православна црква (руски: Русская Православная Церковь) — автокефална национална црква во Русија со ранг патријаршија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 988 година кнезот Владимир од Киев (подоцна Свети Владимир) го прифатил византиското православие и наредил да се покрсти неговото население. До XIV век метрополата Киев и цела Русија (главата на Руската црква) се сместила во Москва, нездоволните западни руски кнежевства се здобиле со привремени довоени метрополи, но влста подоцна повторно се централизирала во Москва. Во XV век црквата го отфрлила прифаќањето на Исидор од метрополата да се обедини со Западната црква и назначиле нивна незвисна метропола. Москва се издигнала самата себеси како „трет Рим“ и како последен бастион на православието; во 1859 година, главата на Руската црква се здобила со титулата патријарх, и стигнала до нивото на патријарсите во Констнтинопол, Александрија, Антиохија и Ерусалим.

Царот Алексеј се моли пред моштите на Митрополитот Филип

Реформите од Никеа предизвикале шизма во самата црква и Петар I го укинал патријархатот во 1721 година, ставајќи ја црковната администрација во државен депатман. Патријархатот повторно се основал во 1917 година, два месеца пред Болшевичката револуција, но под советите на црквата ѝ биле одземени нејзините легални права и практично ја потиснале. Руската православна црква во САД станала незвисна од Москва во 1970 година.[4]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Russia“. State.gov. Посетено на 2009-05-06.
  2. „CIA - The World Factbook - Russia“. Cia.gov. Посетено на 2009-05-06.
  3. „Adherents.com“. Adherents.com. Архивирано од изворникот на 2008-07-24. Посетено на 2009-05-06.
  4. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 136

Поврзано[уреди | уреди извор]