Авакум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авакум
חֲבַקּוּק
Иконостасна икона на пророкот Авакум од Преображенската манастирска црква на островот Кижи, Карелија, Русија)
пророк
Почитуван(а) во христијанство
јудаизам
ислам
Главно светилиште Тујсеркан, Иран
Кадарим, Израел
Слава 2 декември/15 декември (православие)
15 јануари (католицизам)
Обележја пророк

Авакум (библиски хебрејски: חֲבַקּוּק, Хавакук) — еден од старозаветните пророци чии пропрошта и молитви се библиската Книга на пророкот Авакум. Бил активен околу 612 г. п.н.е.

Житие[уреди | уреди извор]

Пророкот Авакум живеел шест века пред Исус Христос и ги предвидел падот на Ерусалим, опустошувањето на градот и на храмот, како и вавилонското ропство на Евреите. По опустошувањето на Ерусалим, тој останал да живее во Јудеја (денешен Израел) и работел како земјоделец. Според преданието, св. пророк Авакум починал во длабока старост.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Верски календар“, Дневник, година XVIII, број 5642, понеделник, 15 декември 2014, стр. 24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]