Кижи (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква на Преображение на островот Кижи, поглед од хеликоптер

Кижи ( руски: Кижи, карел. ) е остров во езерото Онега, во североисточна Русија, во Република Карелија .

Островот Кижи е долг 7 километри и широк 500 метри. Опкружен е со околу 5.000 мали острови, од кои некои не се со пречник поголем од 2 метри. Островот е населен подолго време а денес на него живеат околу сто луѓе во две села.

Киџи е познат во светот по комплексот на две цркви од 18 век и октагона камбанарија направена од дрво. Црквата Преображение датира од 1714 година ,има 22 куполи кои формираат еден вид пирамида. Во црквата има барокен иконостас. Црквата Богородица со 9 куполи е изградена во 1764 година, целосно од дрво.

Островот има и најстара руска ветерница и музеј на архитектура на дрво на отворено.

Овој исклучителен споменик на традиционална архитектура датира од 1990 година. запишан е на списокот на светско наследство на УНЕСКО .

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]