Џампаоло Карузо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џампаоло Карузо
Лични податоци
Цело име Џампаоло Карузо
Роден 15 август 1980 (1980-08-15) (35 г.)
 Италија
Висина 1,81 м
Маса 70 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Катјуша
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Професионални клубови
2002–2006
2007
2009
2009–2010
2010–
ONCE
Лампре-Фондитал
ЛРП Бракес-Балан
Керамика Фламинија-Босини Доке
Катјуша
Последна промена
24 октомври 2014

Џампаоло Карузо (италијански: Giampaolo Caruso; р. 15 август 1980) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша.[1]

Карузо бил обвинет во допинг скандалот Операција Пуерто, но неговиот случај набрзо бил отфрлен од шпанската федерација.[2] Италијанскиот олимписки комитет сакал да го суспендира на две години, но бил ослободен по вмешувањето на Арбитражниот суд за спорт.[3] Во 2009 потпишал договор до крајот на 2011 за ЛРП Бракес-Фарнезе Вини,[4] но се префрлил во Керамика Фламинија-Босини Доке на средина на сезоната. Имал договор со нив до 2011,[5] но на 6 април 2010, откако организаторите на Џиро д’Италија објавиле дека Керамика Фламинија не е поканета на трката, му било дозволено да го раскине договорот и да потпише со Катјуша.[6] Тим Катјуша потпишала со него со цел да стави на чело на екипата за Џиро д’Италија 2010. На крајот на 2011 го продолжил договорот за претстојната сезона.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
1. Европско друмско првенство под 23 години
2. Светско друмско првенство под 23 години
2003
4. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 5[7]
2004
10. Амстел Голд Рејс
2005
4. Џиро ди Ломбардија
2006
8. Краен пласман Тур де Свис
2008
5. Краен пласман Трка околу Австрија
5. Џиро дел’Емилија
6. Краен пласман Еускал Бициклета
8. Копа Плаки
10. Краен пласман ГП Кореиос де Португал
10. Џиро дел’Апенино
2009
1. Краен пласман Трка Бриксија
1. Етапа 2
1. Етапа 5
3. Краен пласман Рут ду Суд
4. Гран Премио Чита ди Камаиоре
5. Трофео Мелинда
7. Краен пласман Трка околу Австрија
7. Краен пласман Џиро дел Трентино
7. Џиро дел’Апенино
9. Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
10. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
2010
7. Краен пласман Вуелта а Бургос
1. Етапа 3
10. Џиро ди Ломбардија
2012
3. Трофео Мелинда
2013
4. Краен пласман Вуелта а Бургос
5. ГП Мигуел Индураин
7. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
9. Гран Премио Чита ди Камаиоре
9. Страде Бјанке
2014
1. Милано-Торино
4. Лиеж-Бастон-Лиеж

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 19 12 46 42 41 СО
Jersey yellow.svg Тур 37
Jersey red.svg Вуелта 72 59 36 49 137

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тим Катјуша (KAT) – РУС“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://62.50.72.82/UCIBWS/(S(fi4p1rxrmda3macuk4uui3pf))/Teams/detail/en/ROA/2998. конс. 2 јануари 2014. 
  2. Кени, Џон (1 август 2006). „Случајот Карузо отфрлен од шпанската федерација“. Cycling news. http://www.cyclingnews.com/news/caruso-case-dropped-by-spanish-federation. конс. 26 јануари 2010. 
  3. Залевски, Марк (23 јануари 2009). „Карузо ослободен во вмешаноста во Пуерто“. Cycling news. http://www.cyclingnews.com/news/caruso-acquitted-of-puerto-involvement. конс. 26 јануари 2010. 
  4. Браун, Грегор (1 јули 2009). „ЛПР Брејкс му посака добре дојде на Карузо“. Cycling news. http://www.cyclingnews.com/news/lpr-brakes-welcomes-caruso. конс. 26 јануари 2010. 
  5. Браун, Грегор (10 ноември 2009). „Џампаоло Карузо обнови со Керамика Фламинија на две години“. Cycling news. http://www.cyclingnews.com/news/giampaolo-caruso-renews-with-ceramica-flaminia-for-two-years. конс. 26 јануари 2010. 
  6. Стивен Фаранд (6 април 2010). „Катјуша потпиша со Џампаоло Карузо“. Cycling news. http://www.cyclingnews.com/news/katusha-signs-giampaolo-caruso. конс. 25 април 2010. 
  7. Вал Милјачо (11 октомври 2012). „Cycling body in disgrace after Tour Down Under stage winner exposed as drug cheat“. heraldsun.com.au. http://www.heraldsun.com.au/news/national/cycling-body-in-disgrace-after-tour-down-under-stage-winner-exposed-as-drug-cheat/story-fndo471r-1226495035747. конс. 11 октомври 2012. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]