Марин Ле Пен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марин Ле Пен
Marine Le Pen
Le Pen, Marine-9586.jpg
Марин Ле Пен (Јануари 2011)
Претседателката на Националниот фронт
На должноста
Стапил
16 јануари 2011
Претходник Жан Мари Ле Пен
Членка на Европскиот парламент
На должноста
Стапил
14 јули 2009
Изборна единица Северозападен Франција
На должноста
20 јули 2004 – 13 јули 2009
Изборна единица Ил-д-Франс
Лични податоци
Роден(а) 5 август 1968 (1968-08-05) (50 г.)
Неји на Сена (92)
Националност Франција
Партија Национален фронт
Установа Универзитет во Париз
Професија адвокатка
Портал http://www.marinelepen2012.fr/

Марин Ле Пен (француски: Marine Le Pen; р. 5 август 1968 во Неји на Сена, Сенски Висови) — француска политичарка, кандидатката на Националниот фронт за француски претседателските избори во 2012 година.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Ле Пен со Волен Сидеров

Работела како адвокатка од 1992 до 1998 години и европратеник од 2004 година.

Во 16 јануари 2011, Марин Ле Пен официјално е избрана за претседателката на Националниот фронт (67,65% од гласовите).[1][2] Таа кормилото го презема од својот татко Жан Мари Ле Пен, кој четири децении ја предводеше партијата што самиот ја основа.[3]

Таа е кандидатката на Националниот фронт за француски претседателските избори во 2012 година.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Автобиографија[уреди | уреди извор]

  • À contre flots, Jacques Grancher, 2006 ISBN 2733909576 (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]