Дуа Липа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуа Липа
Дуа Липа 2021
Животописни податоци
Роден(а)22 август 1995(1995-08-22)(28 г.)
Лондон, Англија
Жанрови
Занимања
 • Пејачка
 • текстописец
 • модел
ИнструментиВокали
Период на активност2014–сè уште
Издавачи
Мреж. местоdualipa.com

Дуа Липа (родена на 22 август 1995 г. во Лондон) — англиска пејачка, текстописец и модел од косовско-албанско потекло.

Нејзината музичка кариера започнала на 14-годишна возраст, кога таа почнала да препејува песни од други уметници на YouTube. Во 2015 година, таа потпишала со Warner Music Group и набрзо потоа ја издала својата прва песна. Во декември 2016 година, документарен филм за Липа бил нарачан од списанието The Fader, насловен како Види во сино.

Нејзиниот прв студиски албум насловен Дуа Липа бил издаден на 2 јуни 2017 година. Од албумот биле издадени седум песни, меѓу кои и песните „Be The One“ и „IDGAF“ кои се нашле во првите 10 на британската топ-листа и песната „New Rules“, која се искачила на врвот на листата. Во 2018 година, Липа била наградена со две награди на доделувањето на британските музички награди, и тоа за најдобра британска соло изведувачка и најдобра нова британска пејачка.

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Дуа Липа е родена на 22 август 1995 година во Лондон, Обединетото Кралство, во семејство на албански родители од Косово кои ја напуштиле Приштина во 1990-тите години. Таа делумно се школувала во уметничкото училиште „Силвија Јанг“, пред да се пресели во Косово со своето семејство во 2008 година. Липа израснала слушајќи ја музиката на својот татко, пејачот Дукаѓин Липа. Нејзиното име значи „љубов“ на албански јазик.[4]

На 14-годишна возраст, таа почнала да препејува песни од нејзините омилени пејачки како Пинк и Нели Фуртадо на YouTube. На возраст од 15 години, таа се вратила во Лондон со цел да стане пејачка. Набрзо потоа, таа започнала да работи како модел. Во 2013 година, таа глумела во ТВ реклама за британскиот „Икс фактор“. [5]

Кариера[уреди | уреди извор]

2015-17: Пробив и Dua Lipa[уреди | уреди извор]

Lipa во 2016 година

Во 2015 година, Липа почна да работи на нејзиниот деби албум за Warner Music Group. Во август 2015 година го издаде својот прв сингл "Нова љубов", продуциран од Емил Хејни и Ендрју Вајат. Таа го објави својот втор сингл "Биди оној" во октомври 2015 година. "Биди оној" постигна успех низ цела Европа, постигнувајќи број еден во Белгија, Полска и Словачка, како и во топ 10 во над 11 европски територии. Во Австралија и Нов Зеланд, песната стана успешна игра, достигнувајќи број 6 и 20, соодветно. Липа го опишува својот музички стил како "темно поп". На 30 ноември 2015 година, таа беше откриена како еден од актите на БиБиСи Звук ... 2016 долга листа. Нејзината прва турнеја во Велика Британија и Европа започна во јануари 2016 година. Во ноември 2016 година, Липа ја заврши својата турнеја низ Европа. [6]

На 18 февруари 2016 година, Липа го издаде својот трет сингл "Последен танц", по што следеше "Хоттер од пеколот" на 6 мај. "Топло од пеколот" стана хит низ целиот свет, особено во Велика Британија, каде што се искачи на број 15. На 26 август, нејзиниот петти севкупен сингл "Blow Your Mind (Mwah)" беше пуштен на слобода, достигнувајќи број 30 во Велика Британија. Таа стана прва влезница на пејачката на САД Билборд Хот 100, дебитирајќи на број 72. "Blow Your Mind (Mwah)" исто така беше на врвот на табелата на Billboard Dance Club Songs и достигна број 23 на Билборд Мејнстрим Топ 40 табелата. [7]

Lipa на Belasco Театар, Лос Анџелес во 2017

Нејзиниот автономни деби студиски албум беше објавен на 2 јуни 2017 година. Нејзиниот шести сингл "New Rules", стана првиот број на Липа во Велика Британија. Притоа, таа исто така стана и прва песна за речиси две години од женски соло уметник што стигна до врвот во Велика Британија од "Здраво" од Адел во 2015 година. Нејзината најдобро продавана песна, исто така, се најде на врвот 10 во други територии, вклучувајќи и број 2 во Австралија и број 7 во Канада и САД, каде што стана нејзина прва прва десет сингл. Липа настапи на фестивалот Гластонбери во јуни, повлекувајќи ја една од најголемите публики на настанот. Во декември 2017 година Липа беше прогласена за најпрестижната жена од 2017 година во Велика Британија од страна на Spotify. Таа имала четири синглови кои стигнале до врвот на Велика Британија во 2017 година, со "Биди оној", "Мост над проблематичната вода" (доброволен сингл уредено од Симон Ковел за семејствата на жртвите од пожарот во Гренфел во Лондон)  Нови Правила "и" Не лаже ". [8][9]

2018–тековно: Втор студиски албум[уреди | уреди извор]

Во јануари 2018 година, Липа доби номинации во пет категории на 2018 Brit Awards, повеќе номинации од било кој друг уметник таа година. Таа е номинирана во категориите Британски женски соло уметник, британски пробив акт, MasterCard британски албум на годината ("Дуа липа"), британски сингл на годината ("Новите правила") и британско видео на годината ("Новите правила "). Ова е првпат кога женскиот изведувач добил пет номинации за Британската награда. Таа, исто така, треба да настапи на церемонијата на доделувањето на наградите. [10]

.Липа објави преку друштвените медиуми дека почнала да работи на нов материјал за нејзиниот втор албум. Таа работи со МНЕК, која претходно ја ко-пишувала синглот "IDGAF". Пејачката, исто така, соработуваше со продуцентот на електронска музика Whethan на песната наречена "Високо" за саундтракот од педесет нијанси ослободен во февруари 2018 година.[11]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во јануари 2018 година, Липа, наводно, раскинала со нејзиното момче Пол Клајн, што таа врска траела 5 месеци. [12][13]

Познатa е и по своите нациoналистички стaтуси што редовнo ги постирa на друштвените мрежи.Нациoналистички пост на твитер прoфилoт на Дуa Липa

Филантропијата[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, Липа со својот татко ја создала фондацијата „Sunny Hill Foundation“ за да донира за граѓаните на Косово, од каде што потекнуваат нејзините родители.[14]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Телевизија
Година Наслов Улога Белешки
2017 Звучи Како Во Петок Навечер Си (ко-домаќин) Серија 1, епизода 6
2018 Во Саботата Вечер Во Живо Музички Гости Natalie Portman/Dua Lipa

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Dua Lipa (2017)
 • Future Nostalgia (2020)

Видеографија[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
New Love 2015 Никол Нодланд
Be the One 2015 Никол Нодланд
Last Dance 2016 Jon Brewer,Ian Blair
Hotter than Hell 2016 Емил Нава
Blow Your Mind (Mwah) 2016 Кинга Бурза
Room for 2 2016 Вики Лејтон
No Lie 2017 Тим Накаши
Scared to Be Lonely 2017 Блејк Клариџ
Thinking 'Bout You 2017 Џејк Јеличиќ
Lost In Your Light 2017 Henry Schofield
New Rules 2017 Henry Schofield
'IDGAF 2018 Henry Schofield
One Kiss 2018 Емил Нава
Electricity 2018 Bradley & Pablo
Swan Song 2019 Флорија Сигисмонди
Don't Start Now 2019 Nabil Elderkin
Physical 2020 CANADA
Let's Get Physical 2020 Даниел Карбери
Break My Heart 2020 Henry Scholfield
Hallucinate 2020 Лиша Тан
Levitating [The Blessed Madonna Remix] 2020 Вил Хупер
Levitating 2020 Варен Фу
Fever 2020 Pierre Dupaquier, Clément Durou
Prisoner 2020 Miley Cyrus, Alana O'Herlihy
We're Good 2021 Vania Heymann,Gal Muggia
Love Again 2021 Nabil Elderkin
Demeanor 2021 Nabil Elderkin
Levitating(Animated) 2021 NOSTALOOK
Sweet Pie 2022 Дејв Мејерс
Potion 2022 Емил Нава
Dance The Night 2023
Houdini 2023
Training Season 2024

Тури[уреди | уреди извор]

 • 2016 година велика БРИТАНИЈА Турнеја (2016 година)
 • Потопла од Пеколот Турнеја (2016 година)
 • САД и Европа Турнеја (2017)
 • На Само-Насловен Турнеја (2017-2018)
 • Troye Sivan – Suburbia Турнеја (2016 Година)
 • Бруно Марс – 24K Магија Светска Турнеја (2017-2018)
 • Coldplay – Шефот на Полн Со Соништа Турнеја (2017)

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Year Organization Category Nominated work Result
2016 BBC Sound of... 2016 Herself Номинирана
MTV Europe Music Awards Best Push Act Номинирана
Popjustice £20 Music Prize Best British Pop Single "Hotter Than Hell" Номинирана
2017 Eurosonic Noorderslag European Border Breakers Awards: United Kingdom Herself Победничка
Public Choice Победничка
Best Newcomer of the Year Победничка
Brit Awards Critics' Choice Номинирана
NME Awards Best British Female Artist Номинирана
Best New Artist Победничка
SCTV Music Awards Young and Promising International Artist Победничка
Glamour Awards Next Breakthrough Победничка
Teen Choice Awards Choice Breakout Artist Номинирана
BBC Radio 1's Teen Awards Best British Solo Artist Номинирана
Best Single "New Rules" Победничка
MTV Europe Music Awards Best UK & Ireland Act Herself Номинирана
Best New Act Победничка
Best Look Номинирана
Telehit Awards Emerging Artist in Networks Номинирана
UK Music Video Awards Best Pop Video - UK "New Rules" Победничка
VEVO Must See Award Номинирана
BAMA Music Awards BAMA's Best Video Номинирана
Urban Music Awards Best Pop Act Herself Номинирана
BBC Music Awards Album of the Year Dua Lipa Номинирана
The Beano Awards Pop Song of the Year "New Rules" Номинирана
2018 Wish 107.5 Music Awards Wishclusive Performance of the Year by an International Artist "Blow Your Mind (Mwah)" Победничка
NME Awards[15] Best British Solo Artist Herself Номинирана
Best Track "New Rules" Номинирана
Best Video Номинирана
Global Awards[16] Best Song "New Rules" Предлошка:Pending
Best Female Herself Предлошка:Pending
Rising Star Award Предлошка:Pending
Best Pop Предлошка:Pending
Brit Awards MasterCard British Album of the Year Dua Lipa Предлошка:Pending
British Breakthrough Act Herself Победничка
British Female Solo Artist Победничка
British Single of the Year "New Rules" Номинирана
British Video Предлошка:Eliminated
Gaygalan Awards[17] International Song of the Year Номинирана

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Yeung, Neil Z. „Dua Lipa | Biography & History“. AllMusic. Посетено на 15 July 2017.
 2. Green, Chris (27 January 2016). „Dua Lipa, O2 ABC, Glasgow, review: Jazz-infused songs recall a smoke-filled cabaret bar“. The Independent. Посетено на 22 July 2016.
 3. „Pop Corner: Dua Lipa saves the Last Dance; Adele is done with James Bond“. The Irish Times. Посетено на 2 September 2017.
 4. Dua Lipa. Interview with Patrizia Pepe. Patrizia meets Dua. 4 October 2017.
 5. Murphy, Lauren (30 August 2017). „Watch: Turns out Dua Lipa appeared on an ad for The X Factor back in 2013“. entertainment.ie. Посетено на 3 December 2017.
 6. „Dua Lipa Tickets“. Livenation. 13 May 2016.
 7. „Dua Lipa – Chart history | Billboard“. Посетено на 5 January 2017.
 8. „Official Singles Chart Top 100“. Official Charts Company. Посетено на 11 January 2018.
 9. Metro.co.uk, Rebecca Lewis for (20 June 2017). „Simon Cowell's Grenfell Tower charity single available from 8am on June 21“. Посетено на 21 June 2017.
 10. „BRITs 2018: Dua Lipa, Sam Smith, Ed Sheeran and Stormzy confirmed to perform“. Official Charts Company. 4 January 2018.
 11. „EDM's Upcoming 18-Year-Old Star Reveals New Collab with Dua Lipa“. Your EDM. 2018-01-08. Посетено на 2018-01-20.
 12. Wootton, Dan (January 21, 2018). „Singer Dua Lipa splits with boyfriend Paul Klein — and is already back in contact with ex Isaac Carew“.
 13. „Dua Lipa 'splits' with musician boyfriend Paul Klein after five months“. Mail Online. Посетено на 2018-01-27.
 14. DeSantis, Marissa. „21-Year-Old Dua Lipa Is About to Blow Your Mind“. Teen Vogue. Посетено на 2018-01-27.
 15. „Lorde, Kasabian, and Dua Lipa lead VO5 NME Awards 2018 nominations“. NME. Посетено на January 20, 2018.
 16. „Global Awards Vote Open“. globalawards.com. Посетено на 20 December 2017.
 17. „Dags att nominera till QX Gaygala 2018! – QX“. QX. 1 December 2017.