Хорор (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хорор)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Промотивна фотографија од Борис Карлов за филмот Невестата на Франкенштајн (1935)

Хорор е филмски жанр чија цел е да предизвика негативна емотивна реакција кај гледачите со манипулација на на прималните стравови на публиката. Инспириран од хорор литературата преку автори како Едгар Алан По, Брем Стокер и Мери Шели, хорор филмовите се појавуваат кон крајот на 19-от век. Хорор филмот често има натприродни теми и може да се преклопува со фантастиката и трилерот. .[1]

Хорор филмовите често се однесуваат на кошмари, страв, гадење и ужас поврзани со непознатото. Содржините на хорор жанрот често се однесуваат на судири со злото во рамки на секојдневниот живот. Во таа насока, чести елементи на хорор филмот се духови, вонземјани, вампири, врколаци, демони, вештерки, зомбија, човекојадци и сериски убијци.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Хорор филмови Дел Ι“. Filmsite.org. Посетено на 24 April 2012.