Аднан Гулшаир ел Шукријумах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аднан Гулшаир ел Шукријумах
(FBI photo)
Роден(а)4 август 1975
Египет

Аднан Гулшаир ел Шукријумах (арапски: عدنان شكري جمعة‎, 4 август 1975) е член на Ал-Каеда.

Тој е роден во Саудиска Арабија, но своето детство го поминал во САД каде по завршувањето работел како учител[1][2].

Во март 2003 година била издадена потерница по него од страна на ФБИ понудувајќи 5 милиони американски долари за информација околу неговата локација[2][3].

Денеска ел Шукријумах се смета за висок член на Ал-Каеда[4]За разлика од властите во САД, неговите родители сметаат дека тој е погрешно обвинет[5].

Наводи[уреди | уреди извор]