Аднан Гулшаир ел Шукријумах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аднан Гулшаир ел Шукријумах
عدنان شكري جمعة‎
(FBI photo)
Роден(а)4 август 1975
Египет

Аднан Гулшаир ел Шукријумах (арапски: عدنان شكري جمعة‎, 4 август 1975) е член на Ал-Каеда.

Тој е роден во Саудиска Арабија, но своето детство го поминал во САД каде по завршувањето работел како учител[1][2].

Во март 2003 година била издадена потерница по него од страна на ФБИ понудувајќи 5 милиони американски долари за информација околу неговата локација[2][3].

Денеска ел Шукријумах се смета за висок член на Ал-Каеда[4] За разлика од властите во САД, неговите родители сметаат дека тој е погрешно обвинет[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. United States House of Representatives, Small Business Committee, Testimony of Janice L. Kephart Архивирано на 14 август 2009 г., November 17, 2005
  2. 2,0 2,1 „US reward offer for information on el Shukrijumah“. Архивирано од изворникот на 2006-09-13. Посетено на 2012-07-18.
  3. FBI Seeking Information Alert for el Shukrijumah
  4. „From dishwasher to al Qaeda leadership: Who is Adnan Shukrijumah?“. CNN. August 6, 2010.
  5. US News, A hunt for 'the Pilot', March 30, 2003