Руџеро Леонкавало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руџеро Леонкавало

Руџеро Леонкавало 8 мај 1858 - 8 август 1919 бил италијански композитор, претставник на веристичкиот правец во италијанската музика[1].

Негово значајно дело е операта Палјачи, која зборува за животот на една патувачка артистичка дружина[2].

Наводи[уреди | уреди извор]