Брус Дикинсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брус Дикинсон
Брус Дикинсон на изведба во Костарика, 2008 г.
Биографски податоци
Родено име Пол Брус Дикинсон
Познат(а) и како Брус Дикинсон (во годините на Самсон)
Роден(а) 7 август 1958 (1958-08-07) (60 г.)
Ворксоп, Нотингемшир, Англија
Жанрови Хеви метал, хард рок, алтернативен рок
Занимања Музичар, авијатичар, писател
Инструменти вокали, гитара
Период на активност 1976–сегашност
Издавачи EMI, Sanctuary
Соработници Ајрон Мејден, Самсон, Tribe of Gypsies, Ајреон, Годспид, Sack Trick
Мреж. место www.screamforme.com

Пол Брус Дикинсон (англиски: Paul Bruce Dickinson) роден на 7 август 1958 е англиски пејач, текстописец, писател, авијатичар, мечувалец, водител, сценарист, глумец и маркетиншки директор, најмногу познат како фронтмен на хеви метал групата Ајрон Мејден. Дикинсон својата музичка кариера ја започнал со пеење во мали паб бендови во средно училиште и универзитет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: