Вилијам Хенли Ернест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилијам Хенли Ернест
William Ernest Henley
William Ernest Henley young.jpg
Занимање Поет, критичар и уредник
Националност Англичанец
Образование The Crypt School, Глостер
Период c. 1870–1903
Значајни дела Invictus

Вилијам Хенли Ернест (23 август 1849 - 11 јули 1903 година) е англиски поет, критичар и уредник.

Поврзани содржини[уреди | уреди извор]

Invictus - поема од Вилијам Хенли Ернест

Надворешни врски[уреди | уреди извор]