Вилијам Хенли Ернест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилијам Хенли Ернест
William Ernest Henley
William Ernest Henley young.jpg
ЗанимањеПоет, критичар и уредник
НационалностАнгличанец
ОбразованиеThe Crypt School, Глостер
Периодc. 1870–1903
Значајни делаInvictus

Вилијам Хенли Ернест (23 август 1849 - 11 јули 1903 година) е англиски поет, критичар и уредник[1],[2].

Поврзани содржини[уреди | уреди извор]

Invictus - поема од Вилијам Хенли Ернест

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „William Ernest Henley“. Архивирано од изворникот на 2020-11-24. Посетено на 2021-02-04.
  2. William Ernest Henley

Надворешни врски[уреди | уреди извор]